PRZEWODNIK W LONDYNIE - DARIUSZ LATUSZKIEWICZ

BLUE BADGE GUIDE

 

Ta skromna, niebieska blaszka uprawnia do oprowadzania po Londynie.

Wielka Brytania to nie tylko Londyn. Składa się także z Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej, że o terytoriach zamorskich i zależnych nie wspomnę.

 

Będąc w Anglii, nawet podczas dłuższego pobytu w Londynie, warto odwiedzić takie miejsca jak Windsor, Bath, Stonehenge, Salisbury czy Winchester. Zaledwie  w godzinę jazdy pociągiem docieramy do Brighton lub Canterbury. Ciekawym pomysłem jest wycieczka do związanego z Szekspirem Stratford nad rzeką Avon. Osobną kategorią jest miasto uniwersyteckie Oxford, a wizyta w jednym z collegów to niezapomniane wrażenia dla byłych oraz przyszłych studentów.

 

Na wyspie mamy także Walię, która bardzo często jest pomijana na turystycznych szlakach. To prawda, że ma bardziej przemysłową przeszłość, lecz wciąż posiada niepowtarzalnej urody krajobrazy. Majestatyczne, jak na Wyspy, góry ze Snowdonem i Brecon Beacons - jedną z najbardziej wyczerpujących tras szkoleniowych dla ludzi wojennych. Każdy entuzjasta survivalu i sportów ekstremalnych jest to mile widziany. Walia to także specyficzna kuchnia oraz zamki z czasów, kiedy różnice zdań sąsiedzi tłumaczyli sobie na polu bitwy.

 

I wreszcie Szkocja. Zupełnie bez znaczenia ile razy się tam dociera - zawsze chce się wrócić. Naprawdę jest tak piękna, urokliwa i zachwycająca. Jest inna, specyficzna i niepowtarzalna. Można pisać tysiące słów o niesamowitych widokach, górach, dolinach, potokach i jeziorach, ale tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć.  Szkoci to dawni piraci, górale, naród twardy i zahartowany przez niezbyt sprzyjający klimat. Z drugiej strony to ludzie, serdeczni i otwarci na przybyszy. Tutejsze pieśni i eposy opiewają dzielnych bohaterów, nieustraszonych wojów walczących z potworami i Wikingami, czy wreszcie z nieposkromionymi potworami zza południowej granicy (całe zło dotarło do Szkocji od południa). Tych opowieści można słuchać całe noce, patrząc w rozgwieżdżone szkockie niebo, racząc się obficie lokalnym, złocistym nektarem - wytworem najlepszych na świecie destylarni. Tego trzeba doświadczyć do czego serdecznie namawiam.

stat4u

d.latuszkiewicz@wp.pl, przewodnikwlondynie@wp.pl

tel. PL +48 793 594 032, tel. UK +44 793 246 7146